מזונות שלעולם לא מתקלקלים

כאשר אנו קונים מזון אנו רגילים לבחון את תאריכי התפוגה המסומנים על ידי תאריכי "לשימוש עד" או "עדיף להשתמש לפני". עם זאת, יש אנשים שלא מבינים שיש הרבה מאכלים שפשוט לא יתקלקלו אם הם מאוחסנים כראוי.

כאן תלמדו על סוגי מזון נפוצים שמחזיקים שנים בארון. כדאי להחזיק כמה מהם במטבח באופן קבוע, מכיוון שככה תוכלו להיות בטוחים שתמיד יש לכם משהו לאכול.

דבש

המרקם של דבש עשוי להשתנות ולהפוך גבישי יותר לאורך זמן, אך הוא לעולם לא יהפוך לבלתי אכיל. הסיבה לכך היא שדבש מכיל רק 17% מים, כמות שאינה מספיקה כדי לאפשר לחיידקים או פטריות להתרבות. למעשה, דבש גורם לייבוש של חיידקים. אם הדבש מתגבש, ניתן להניח את הצנצנת בקערת מים חמים למשך כמה דקות. הדבש יתרכך בלי שטעמו ישתנה.

סוכר

אם תשמרו סוכר בכלי אטום הרחק מאור וחום, ניתן לאחסן אותו ללא הגבלת זמן. זה נכון לגבי סוכר לבן וחום. סוכר יבש לא מהווה בסיס נח לחיידקים, כלומר כאשר הוא מאוחסן כראוי הוא יישאר טוב למאכל. עם זאת, אם נכנסת לחות, הוא עלול להתקשות ולאפשר לחיידקים להתרבות. אם אתם רוצים לאחסן סוכר לאורך זמן, מומלץ להשקיע במיכל וואקום.

אורז לבן

אם אתם מאחסנים אורז לבן בכלי אטום, הוא יישאר אכיל לנצח. עם זאת, לא ניתן לאחסן כך אורז חום מכיוון שיש לו תכולת שמן גבוהה יותר.

מלח

מלח שימש לשימור מזון במשך אלפי שנים. מלח מצוין לייבוש דברים, כולל חיידקים, כך שאם הוא מאוחסן כראוי, המלח נשאר טוב לשימוש לעד. יחד עם זאת, אם אתם משתמשים במלח מועשר או המכיל מרכיבים נוספים, כגון יוד, הוא עשוי להתקלקל בשלב כלשהו (זה עדיין ייקח שנים רבות).

עמילן תירס

עמילן תירס הוא מרכיב נוסף שכאשר הוא מאוחסן כראוי, בכלי אטום והרחק מאור וחום, הוא נשאר שמיש לנצח.

חומץ

מכיוון שחומץ הינו בעל חומציות גבוהה (אלא מה), הוא נשאר טוב לשימוש לנצח. חומץ משמש גם כן לשימור מזונות. אם אתם מאחסנים חומץ לבן כראוי, הוא יישאר כמו שהוא לאורך זמן. עם זאת, סוגי חומץ מסוימים, כגון חומץ יין או תפוחים, עשויים לשנות את הצבע והמראה. אך לפי המומחים, שינויים אלו הם אסתטיים בלבד.

תמצית וניל טהורה

לתמצית וניל טהורה יש תכולת אלכוהול של כ-40%. אלכוהול הוא חומר משמר מצוין ולכן בקבוק של תמצית וניל טהורה יישאר שימושי במשך שנים על גבי שנים. תמצית (סינטטית) בטעם וניל מכילה גם כן אלכוהול אך יש בה מרכיבים נוספים שיקצרו את חיי המדף שלה.

סירופ מייפל

בקבוק סירופ מייפל שלא נפתח יהיה טוב לשימוש ללא הגבלת זמן. עם זאת, ברגע שהוא נפתח יש לאחסן אותו כראוי בכלי אטום במקרר. כאשר הוא מאוחסן בצורה זו, הוא יחזיק מעמד במשך שנים.

רוטב סויה

לרוטב סויה יש תכולה גבוהה במיוחד של מלח, כך שכל עוד רוטב הסויה אטום היטב ומאוחסן במקום חשוך, הוא לא אמור להתקלקל.

קוביות מרק עוף

קוביות מרק עוף הן פריט מזון נוסף עם תכולת מלח גבוהה. הקוביות לעולם לא יתקלקלו, אז כל עוד יש לכם כאלה במזווה, תמיד תוכלו להכין מרק.

שעועית יבשה

שעועית יבשה היא מקור מצוין לחלבון, סיבים, ויטמינים ונוגדי חמצון. לכן זהו מוצר מזון שכדאי שיהיה תמיד במזווה. בנוסף, השעועית טובה לשימוש ללא הגבלת זמן כאשר היא מאוחסנת במקום קריר ויבש.

נושא זה הועמד למבחן בשנת 2005 על ידי אוניברסיטת בריגהם יאנג. במחקר שערכה האוניברסיטה הוגשה שעועית פינטו שנשמרה 32 שנים לקבוצה של 58 אנשים. מבין אלו שהשתתפו, כ-80% אמרו שהם מוכנים לאכול גם את השעועית הישנה ביותר כחלק מהתזונה הרגילה שלהם.

אבקת חלב

אם מאחסנים אבקת חלב בכלי אטום, היא תהיה טובה לשימוש עד 10 שנים לאחר תאריך המועד האחרון לשימוש. באחסון מתחת ל- 15 מעלות היא תחזיק מעמד עוד יותר ואם תשימו אותה במקפיא, היא תחזיק מעמד ללא הגבלת זמן. למרות שאבקה היא לא תחליף מושלם לחלב טרי, היא מצוינת למקרי חירום.

פופקורן

פופקורן להכנה במיקרוגל יתקלקל בסופו של דבר, אך גרעיני תירס יבשים יכולים להחזיק מעמד עשרות שנים. יש לאחסן אותם במקום קריר ויבש בכלי אטום, וכך יהיה לכן פופקורן מתי שרק תרצו.

ישנם מזונות רבים נוספים בעלי חיי מדף ארוכים במיוחד. באופן כללי, כל דבר שיש בו תכולה גבוהה של מלח, סוכר, חומץ או אלכוהול, יחזיק מעמד לאורך שנים בלי להתקלקל.