איך להסיר עצמות עוף

היכולת להסיר עצמות של עוף כדי ליצור מנה מוכנה לאכילה ללא התעסקות, היא שימושית מאד. עוף שלם הוא לרוב זול בהרבה מנתחים נפרדים והוא מספק אפשרויות בישול רבות נוספות. בנוסף, גם אם אתם מכינים עוף בחתיכות, כגון כרעיים או ירכיים, תוכלו להסיר את העצמות וליצור מנה מעודנת יותר.

 

מה צריך

הדבר הראשון שתצטרכו היא סכין חדה מאוד. כדאי שיהיו לכם סכין גדולה, כמו סכין קצבים או סכין שף, וגם סכין קטנה. סכין פירוק היא אידיאלית, אבל סכין חיתוך רגילה גם תעשה את העבודה.

חשוב גם להצטייד בקרש חיתוך יציב. עדיף להשתמש בפלסטיק שניתן לשים במדיח הכלים. אם קרש החיתוך זז, הניחו מתחתיו מגבת מטבח רטובה ודקה.

הסרת העצמות

הסרת עצמות של עוף קצת מסובכת. יש להקפיד להוציא את הבשר כאשר הוא בחתיכה אחת. אפשר לבקש מהקצב לעשות את זה עבורכם, אבל אם אתם רוצים לנסות בעצמכם, בצעו את השלבים הבאים.

  1. הסירו את עצם הבריח (Wishbone)

הניחו את חזה העוף כלפי מעלה כשהצוואר פונה אליכם על קרש החיתוך. חפשו סביב הצוואר את עצם הבריח ועשו חריץ קטן משני הצדדים, יש להתחיל מלמעלה ולפרוס עד שהסכין מגיעה לכתף ואז לחזור על התהליך בצד השני.

בעזרת האצבעות, מושכים בזהירות את עצם הבריח כלפי מעלה כדי להסיר אותה מהצוואר. כדאי להשתמש במגבת נייר לשם אחיזה טובה יותר בעצם. עצם הבריח עדינה מאוד, אז אם היא נשברת, הקפידו להסיר את כל השברים שנותרו.

  1. הסירו את הכנפיים במפרק השני

השאירו את החלק הגדול של הכנף מחובר לגוף העוף. בעזרת האצבעות מוצאים את המפרק בין החלק הגדול הראשון לחלק השני השטוח. חותכים את המפרק וחוזרים על התהליך בצד השני.

  1. חותכים את הבשר מהעצם בכתף

מניחים את חזה העוף כלפי מטה וחותכים את מרכז עמוד השדרה כדי לחשוף את הבשר. הופכים את העוף על הצד ומרימים את הכנף. בעזרת האצבע, מוצאים את המפרק המחבר את הכנף בכתף. חותכים דרכו ואז הופכים את העוף וחוזרים על התהליך בכתף השנייה.

מניחים את העוף כך שיהיה זקוף על קרש החיתוך עם הצוואר למעלה. מחזיקים אותו ביד אחת, וביד השנייה מושכים את הבשר מטה מן הכתף עד שנחשף הבשר הכהה. ואז חוזרים על הפעולה בצד השני.

  1. מסירים את בשר החזה

בשלב זה הסרנו את הבשר מכל כתף. לאחר מכן, יש למשוך את החלק הקדמי של העוף כדי להסיר את בשר החזה. ניתן לעשות זאת ללא סכין. החלק הפנימי של החזה יישאר צמוד לשלד, אך ניתן להסיר אותו בהמשך.

  1. חותכים את הבשר מהעצם בירך

בשלב זה, הבשר מחובר לשלד רק בירך. מניחים את העוף על הצד וחותכים חצי עיגול קטן סביב הבשר הכהה כדי לחתוך מסביב למפרק. לאחר מכן, מחזיקים את העוף בברך, מכופפים את הברך ומציבים את הרגל כך שתהיה מקבילה לעמוד השדרה. מושכים אותה למעלה והרחק מהגוף. יישמע קול פצפוץ כאשר המפרק יוצא מהשקע. אם אתם מתקשים בפעולה, נסו זאת עם הרגל בזווית אחרת.

חתכו את המפרק ומשכו את הרגל מהגוף. אין צורך בסכין אבל אם אתם מתקשים, אפשר לחתוך כלפי מטה לאורך עמוד השדרה. חזרו על תהליך זה בצד השני.

  1. מסירים את עצמות הרגליים

למעט החלק הפנימי של החזה שניתן פשוט לשלוף, בשר העוף משוחרר כעת מהשלד. כדי להסיר את עצמות הרגליים, יש לחתוך מסביב לקצה עצם הירך עד שתוכלו להחזיק אותה ביד אחת. לאחר מכן, בעזרת בסיס הסכין, מגרדים לאורך העצם עד שמגיעים לברך. חותכים מסביב לחיבור הברך ומגרדים שוב עד לעצם הירך.

בתחתית עצם הירך, השתמשו בסכין בשר כדי להסיר את הסנטימטר התחתון של עצם הירך. העצם המגורדת תשתחרר.

  1. מסירים את עצם הכנף

חותכים מסביב למפרק שבו עצם הכנף מתחברת לכתף עד שניתן לדחוף את הבשר כלפי מטה. העצם אמורה להשתחרר בקלות.

הסרת עצמות של חזה עוף

חזה עוף נמכר בדרך כלל ללא עצמות. עם זאת, אם אתם רוצים חזה עוף עם העור, יש לקנות חזה עוף שלם ולהסיר את העצמות בעצמכם.

מניחים את חזה העוף עם העור כלפי מטה על קרש חיתוך. מתחילים בחלק העבה יותר של החזה, ומעבירים את קצה הסכין כלפי מטה ומסירים את העצם במקום שבו עצם החזה מחוברת לבשר. בדרך כלל צריך לבצע מספר חיתוכים תוך כדי שימוש ביד הפנויה כדי למשוך את עצם החזה כלפי מעלה בזמן החיתוך.

כאשר מגיעים לצלעות, שנו את זווית הסכין לאורך ומשכו את עצם החזה כלפי מעלה בחוזקה ביד הפנויה עד שהיא משתחררת.

הסרת עצמות כרעיים

אם אתם רוצים להסיר עצמות של כרעיים, התחילו בחיתוך מסביב לקצה עצם הירך עד שתוכלו להחזיק אותה ביד אחת. השתמשו בבסיס הסכין כדי לגרד את העצם עד שתגיעו לברך. חתכו מסביב למפרק ואז התחילו לגרד שוב כשתגיעו לעצם הירך. מגרדים אותה עד הסוף. לאחר מכן ניתן להשתמש בסכין בשר כדי לחתוך את הסנטימטר התחתון של עצם הירך ושאר העצם תשתחרר.